Planszowa księgowa

10 września 2023 12:37

KSeF - garść nowinek, wiekie odliczanie

#KSeF #przepisy #ustawy #top_księgowość

KSeF - garść informacji

Źródło: Materiały KSeF

Przygotowania podatników do wdrożenia KSeF wkraczają w ostateczną fazę. Do 1 lipca 2024 roku pozostał już niecały rok (małe i średnie firmy zwolnione z podatku VAT mają trochę więcej czasu, tj. do 1 stycznia 2025 roku). Co prawda, można już korzystać z systemu KSeF dobrowolnie od stycznia 2022 roku, ale większość spółek jeszcze pracuje nad rozwiązaniami i będzie gotowa na przejście w przyszłym roku. O czym warto wiedzieć, co nowego w temacie?

Trzy dostępne platformy

Platformy KSeF screen

Źródło: Platformy KSeF

Pierwszą platformą dostępną obecnie na stronie ministerstwa jest środowisko produkcyjne, czyli takie, które wlicza się do obiegu prawnego. Logowanie do systemu wymaga danych uwierzytelniających zgodnie z rejestrem firm oraz osoba, która chce skorzystać z platformy musi mieć nadane uprawnienia.

Instrukcję uwierzytelnienia można znaleźć pod poniższym linkiem:

Instrukcja uwierzytelnienia

Drugim rozwiązaniem jest wersja przedprodukcyjna (demo). Logowanie do systemu wymaga faktycznych danych, osoba korzystająca również musi posiadać stosowne uprawnienia, ale wprowadzone faktury nie trafiają do obiegu prawnego. Platforma jest przeznaczona do przeprowadzania testów, nie należy używać faktycznych danych z ksiąg.

Trzecią platformą, którą udostępniło ministerstwo jest wersja testowa. Można tam uwierzytelnić się NIPem 9999999999, ale dostęp na tym konkretnym NIPie jest otwarty, więc tym bardziej należy uważać, jakie informacje można wprowadzić do obiegu testowego, który będzie widoczny dla wszystkich zalogowanych użytkowników.

Screen z platformy testowej

Źródło: Platforma testowa screen po zalogowaniu

W zależności od tego, na jakim etapie jesteśmy, powinniśmy wybrać jedno z trzech rozwiązań, aby powoli przestawiać się na nadchodzący obieg dokumentów. Rozwiązanie produkcyjne jest już ostateczne, zatem na początku powinniśmy skorzystać z platform testowych, aby oswoić się z interfejsem, w razie potrzeby nadać konkretnym osobom odpowiednie uprawnienia, jeśli ich jeszcze nie posiadają.

Założenia ustawy

W krótkich punktach poniżej wspomnę o wskazywanych przez ministerstwo założeniach ustawy:

Dodatkowe pojęcia

Dodajmy jeszcze kilka informacji, które mogą mieć istotne znaczenie w procesie integracji programów księgowych z systemem KSeF:

Ministerstwo Finansów udostępniło już sporo materiałów, z którymi należy się zapoznać, jednak ciągle pojawiają się nowe pytania, zagadnienia do doprecyzowania. Dostawcy oprogramowania księgowego mają co robić. Trzymamy za nich kciuki, aby stworzone funkcjonalności były dla podatników przejrzyste. Bardzo ważne są dokumentacje techniczne i praktyczne, poradniki, instrukcje, które umożliwią księgowym, doradcom, pełnomocnikom i samym spółkom sprawne przestawienie się na nowy system.

Źródła:

Q&A

Platformy KSeF

Powrót