26 września 2021 14:04
Przegląd podatkowy. Pakiet Slim VAT – wydłużenie terminu na odliczenie podatku naliczonego.
Pamiętajcie, że Ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2419) wprowadziła wydłużenie terminu na odliczenie podatku naliczonego w deklaracji. Co do zasady, od 01.01.2021 roku możemy odliczyć podatek VAT w deklaracji podatkowej w dacie wpływu faktury lub w kolejnych trzech miesiącach. Dzięki wprowadzeniu nowego przepisu termin ten uległ zatem wydłużeniu (wcześniej mogliśmy odliczyć VAT w dacie wpływu faktury lub w kolejnych dwóch miesiącach).
Aby dobrze udokumentować wpływ faktury do spółki, należałoby przybijać pieczątki z datą na tych fakturach oraz w przypadku faktur elektronicznych gromadzić maile od dostawców, którzy wysyłają nam dokumenty. Jeśli kontrahenci powiadamiają nas o wystawionej fakturze, którą możemy pobrać ze strony, wówczas w dniu otrzymania takiego powiadomienia faktura została nam udostępniona, a więc od tego dnia możemy już ją odliczyć w deklaracji. Jeśli pracownik płaci kartą służbową za różne towary lub usługi to należy uznać, że występuje w imieniu pracodawcy, więc jest osobą, która otrzymuje fakturę i może nadać jej datę wpływu.
Należy dodać, iż odliczenie podatku VAT jest możliwe nie tylko, przy spełnieniu terminu ustawowego, ale również po spełnieniu dwóch innych warunków:
1) u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy,
2) nabyte towary lub usługi są wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych
Nie jestem w stanie przytoczyć wszystkich wyjątków, dlatego zalecam każdą fakturę analizować osobno pod kątem spełnienia wszystkich warunków. W poruszaniu się po danym temacie niezwykle istotne są źródła, na których można się opierać. W sytuacjach bardzo wątpliwych warto skorzystać z wiedzy Krajowej Informacji Skarbowej lub złożyć wniosek o interpretację indywidualną. Informacji dodatkowych można również szukać w objaśnieniach Ministerstwa Finansów.
Poniżej możecie przeczytać zmodyfikowany art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej będę posługiwać się skrótem Ustawa VAT) :
Art. 86 ust. 11 pkt 11 (Ustawa VAT)
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Zdaję sobie sprawę z tego, iż nie lubimy odnośników do innych przepisów, dlatego poniżej zamieszczam artykuły i ustępy, na które powołuje się ustawodawca.
Art. 86 ust. 10 (Ustawa VAT)
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Art. 86 ust. 10d (Ustawa VAT)
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje:
1) w przypadku stosowania w imporcie towarów uproszczenia, o którym mowa w art. 182 unijnego kodeksu celnego – za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru zgłaszającego; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w dokumencie celnym stanowiącym zgłoszenie uzupełniające dotyczące tego okresu rozliczeniowego, z zastrzeżeniem art. 33a;
2) w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2–3 oraz art. 34 – w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.
Art. 86 ust. 10e (Ustawa VAT)
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe wprowadza jeszcze nowe brzmienie ust. 13:
Art. 86 ust. 13 (Ustawa VAT)
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:
1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo
2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego – nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Art. 99 ust. 2 (Ustawa VAT)
Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Art. 99 ust. 3 (Ustawa VAT)
Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego” (obecnie funkcjonujący przepis)
Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. (zmienione brzmienie przepisu od 5.10.2021 r.)
Ustęp 10e Ustawy VAT powołuje się na Unijny Kodeks Celny (dalej zwany UKC), dlatego warto kilka słów o nim powiedzieć. W UKC znajdziemy przepisy i procedury mające zastosowanie do towarów wprowadzanych na obszar celny Unii lub z niego wyprowadzanych. Kodeks został ustanowiony Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013. Poniżej przytaczam przepis, na który powołuje się polski ustawodawca w Ustawie VAT:
Art. 182 Wpis do rejestru zgłaszającego (UKC)
Ust.1. Organy celne mogą zezwolić osobie, na jej wniosek, na złożenie zgłoszenia celnego, w tym zgłoszenia uproszczonego, w formie wpisu do rejestru zgłaszającego, jeżeli dane tego zgłoszenia są do dyspozycji organów celnych w systemie elektronicznym zgłaszającego w momencie złożenia zgłoszenia celnego w formie wpisu do rejestru zgłaszającego.
Ust.2. Zgłoszenie celne uznaje się za przyjęte w momencie dokonania wpisu towarów do rejestru.
Ust.3. Organy celne mogą, na wniosek, uchylić wymóg przedstawienia towarów. W takim przypadku towary uznaje się za zwolnione w momencie wpisu do rejestru zgłaszającego. Wymóg ten uchyla się, jeżeli spełnione są następujące warunki:
a) zgłaszający jest upoważnionym przedsiębiorcą w zakresie uproszczeń celnych;
b) uzasadnia to rodzaj towarów i obrót nimi, co jest znane organom celnym;
c) kontrolny urząd celny ma dostęp do wszelkich informacji niezbędnych do przeprowadzenia rewizji towarów, jeżeli zajdzie taka potrzeba;
d) w momencie wpisu do rejestru towary nie są już przedmiotem zakazów ani ograniczeń, jeżeli w pozwoleniu nie przewidziano inaczej. W szczególnych przypadkach kontrolny urząd celny może jednak zażądać przedstawienia towarów.
Ust.4. Pozwolenie określa warunki zwolnienia towarów.
Art. 33 Decyzje w sprawie wiążących informacji (UKC)
Ust. 2. Decyzja WIT (decyzja w sprawie wiążącej informacji taryfowej) lub decyzja WIP (decyzja w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu) wiąże jedynie w zakresie klasyfikacji taryfowej lub ustalania pochodzenia towarów:
a) organy celne w stosunku do posiadacza decyzji jedynie w odniesieniu do towarów, dla których formalności celne zostały zakończone po dniu, w którym decyzja staje się skuteczna;
b) posiadacza decyzji, w stosunku do organów celnych, ze skutkiem od dnia, w którym powiadomienie o decyzji zostanie mu doręczone lub zostanie uznane za doręczone.
Art. 33 Decyzje w sprawie wiążących informacji (UKC)
Ust. 3. Decyzja WIT lub decyzja WIP są ważne przez okres trzech lat od dnia, w którym stały się skuteczne.
Artykułu 34, który traktuje o zarządzaniu decyzjami w sprawie wiążących informacji, nie będę tutaj przytaczać. Zostawię poniżej link do całego Rozporządzenia, gdybyście chcieli zapoznać się z jego treścią.
Linki
Ustawa o podatku od towarów i usług
Slim VAT - objaśnienia podatkowe
Powrót