Planszowa księgowa

7 grudnia 2021 21:26

Przegląd podatkowy. Polski Ład na gorąco, czyli notatki ze zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

#outsourcing #księgowość #przepisy #ustawy #przegląd_podatkowy #CIT #polski_ład #minimalny_podatek_dochodowy

Ustawodawca nie pozwala nam wziąć głębszego oddechu przed zamknięciem ksiąg 2021 roku. Już musimy myśleć o kolejnych przepisach i o tym, jak się do nich dostosować. Tak zwana Ustawa „Polski Ład” (właściwie: Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę z dniem 15 listopada 2021 roku. Co wnosi do naszego życia i dlatego rok 2022 nie będzie spokojnym czasem dla księgowych? Podzielmy sobie Ustawę na mniejsze porcje i spróbujmy ją przyswoić. Artykuł traktujcie jako luźne notatki – przystanek w dalszych wertowaniach :) Mam nadzieję, że pomogą Wam w sporządzeniu własnych podsumowań i ważnych zmian przepisów, które dotykają Waszych klientów. W tej części skupimy się na zmianie przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej Ustawa pdop).

Podatkowa grupa kapitałowa:

Obowiązek podatkowy:

Rzeczywisty właściciel:

Dokumentacja cen transferowych

Informacja o cenach transferowych:

Wielkość amortyzacji podatkowej:

Koszty finansowania dłużnego:

Certyfikat rezydencji:

Ukryta dywidenda:

Minimalny podatek dochodowy:

Produkcja próbna:

Robotyzacja:

Kilka słów podsumowania

Jak widzicie, zmian jest bardzo dużo, a to jedynie najważniejsze wyłowione przepisy z Ustawy pdop. Ustawa zmieniająca wprowadza również przepisy do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ordynacji podatkowej, Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Ustawy o podatku od towarów i usług. Chciałam Wam uświadomić, że niektóre nowe przepisy są skomplikowane i do ich implementacji należy się dobrze przygotować.

Bardzo cieszy mnie zmiana w zakresie uznawania kopii certyfikatów rezydencji podatkowej - wygląda na to, że pandemia przyspieszyła wdrożenie nowych, korzystnych przepisów dla podatników. Nadal podatnicy są zobligowani do dokonania należytej staranności, ale proces ten będzie przebiegał znacznie sprawniej.

Przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego dotkną wiele podmiotów. Spółki powinny zastanowić się nad automatyzacją kalkulacji tej nowej daniny. Może się zdarzyć, że spółka będzie na koniec roku przygotowywać aż trzy kalkulacje na potrzeby podatku dochodowego: klasyczny CIT, minimalny podatek dochodowy oraz minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych. Nad tymi zmianami należy się szczególnie pochylić.

Linki

Polski Ład

Powrót